Strona główna » Publikacje » Wszystko o przekierowaniach 301 i 302

Wszystko o przekierowaniach 301 i 302

Wszystko o przekierowaniach 301 i 302Przekierowania stron internetowych są bardzo istotnym aspektem w świecie internetu – ta czynność bowiem pozwala stronom utrzymywać odwiedzające je osoby, a także pozyskiwać nowe. Dana strona internetowa zostaje przeniesiona na inny adres, a odpowiednie przekierowanie ma na celu umożliwić dotarcie do niej wszystkim użytkownikom. System automatycznie przenosi konkretnego użytkownika pod nowy adres, dlatego nie trzeba tutaj samodzielnie wykonywać żadnych działań.

Przekierowanie na stałe czyli 301

Znanym wszystkim informatykom hasłem jest 301 czyli inaczej przekierowanie witryny internetowej na stałe pod inny adres. W praktyce oznacza to, że dana strona już na zawsze związana będzie z nowym niż dotychczas adresem jednak wielkim plusem jest to, że nie traci ona zdobytych użytkowników czy innych korzyści. Dodatkowo użytkownicy zostają automatycznie przekierowywani na nowy adres, dlatego nie muszą wykonywać żadnych ruchów.

Doskonałym przykładem takiego rozwiązania jak przekierowania 301 jest wpisywanie adresu strony poprzedzonej skrótem www lub jego pomijaniem. Bez względu na to jak wpisze się dany adres system ma za zadanie przekierować automatycznie użytkownika na odpowiednią stronę. Takie przekierowanie 301 jest zatem bardzo wygodnym rozwiązaniem. Oczywiście stosuje je się także w przypadku stałej zmiany adresu strony jednak warto robić to jeszcze przed rozpoczęciem wszelkich czynności. Dlaczego? Otóż dzięki temu strona nie utraci swoich zebranych danych czy tak zwanej mocy, a co za tym idzie nie zmieni się jej funkcjonowanie. Aby dokonać takiego przekierowania jak 301 należy przeprowadzić odpowiednie działania polegające na wpisaniu w ustawieniach specjalnych reguł i komend.

Przeprowadzka na jakiś czas – czyli przekierowanie 302

Popularne przekierowanie 302 jest alternatywą dla stałej zmiany adresu. Otóż w wielu przypadkach nie ma konieczności przeprowadzania strony na stałe pod inny adres internetowy i właśnie wtedy przydaje się możliwość skorzystania z przekierowania 302.

Polega to na chwilowej zmianie adresu i może zostać zastosowane na przykład, gdy:

  • dana strona internetowa ulega przebudowie

  • w danym serwisie trwają właśnie prace modernizacyjne

  • sklepy online zmieniają swoją ofertę lub pojawia się problem niedostępnych chwilowo produktów

Takie rozwiązanie jest dosyć korzystne szczególnie wtedy, gdy nie chcemy zmieniać adresu strony i tracić jej właściwości, a jedynie potrzebujemy trochę czasu na przebudowanie dotychczasowej strony czy wprowadzenie pewnych zmian.

Przekierowywanie stron jest niezbędnym elementem sieci. Dodatkowo jednak warto czasem korzystać z narzędzia jakim jest tag kanoniczny. Przyczynia się on przede wszystkim do lepszych wyników wyszukiwania oraz sugeruje, która strona jest oryginalna, a które stanowią jedynie kopie. Dzięki temu nie ma możliwości duplikacji. Zarówno canonical jak i przekierowanie 301 i 302 mają za zadanie ułatwić poruszanie się po sieci i wpływają korzystnie na pozycjonowanie danych stron.

Udostępnij wpis:

3 myśli na “Wszystko o przekierowaniach 301 i 302”

  1. Dodałabym jeszcze od siebie, że tag kanoniczny to raczej przekierowanie dla robotów indeksujących, ponieważ pozwala on pokazać źródło treści w danej części strony().

  2. Dobra pytanie z innej bajki o 301 🙂 Po jakim czasie ściągać? Czy zostawiać na stałe? Chodzi np. o content który nie był linkowany (była to np. kategoria) i po przebudowie serwisu po prostu odpada nam ten element?

  3. Jeśli jednak w sklepie powstawiam za dużo tymczasowych ofert, które potem przekieruję czasowo – to jak w adminie nad tym panować?

Komentarze zostały wyłączone.