Narzędzia Google do wyszukiwania słów kluczowych - Pozycjonusz

Sprawdź nasze promocje w kwietniu wszystkie pakiety Google Ads taniej nawet o 40%!

Joanna Kulik
16/04/19

Narzędzia Google do wyszukiwania słów kluczowych

Słowa kluczowe to podstawa pozycjonowania stron. Warto je odpowiednio dobierać i unikać najczęstszych błędów. Niezwykle pomocne okazują się narzędzia Google do słów kluczowych. Nie tylko pozwalają sprawdzić średnią ilość wyszukań, ale także podpowiadają jakich fraz użyć. Najlepsze umożliwiają także sprawdzenie, na jakie słowa kluczowe pozycjonuje się konkurencja.

Spis Treści

 

Czym są słowa kluczowe?

Frazy kluczowe lub inaczej słowa kluczowe to wyrazy lub zbitki wyrazów, poprzez które internauci wyszukują informacje w wyszukiwarce internetowej. Z tego powodu na słowach kluczowych oparte jest pozycjonowanie stron internetowych. Chodzi o to, aby dana witryna zawierała wyrazy, dzięki którym będzie wyżej w wynikach wyszukiwania. Co za tym idzie – jest większa szansa, że osoba, która wpisała w Google dane wyrażenie kliknie właśnie w nasz link.

Trzeba pamiętać, że pod nazwą słowa kluczowe kryją się trzy typy fraz, które wykorzystujemy w pozcyjonowaniu:

  • Pojedyncze ogólne słowa kluczowe (np. buty, dentysta, sukienka, perfumy)
  • Słowa kluczowe związane z nazwą firmy, z marką (tzw. brandowe),
  • Grupy słów kluczowych, czyli dwa lub więcej (np. ginekolog Koszalin, ginekolog NFZ Koszalin),
  • Całe wyrażenia zawierające szczegółowe słowa kluczowe, czyli pozycjonowanie long tail (np. ginekolog NFZ Koszalin prowadzenie ciąży).

Pozycjonowanie stron www oparte o słowa kluczowe musi odbywać się zgodnie z pewnymi zasadami. Ważny jest odpowiedni dobór słów, ich zagęszczenie na stronie (częstotliwość występowania) oraz umieszczenie ich w strategicznych miejscach witryny. Chodzi tu o nagłówki (H1, H2, H3), meta dane strony (meta description i meta title) oraz oczywiście samą treść tekstów na stronie www.

Dobór słów kluczowych w pozycjonowaniu stron www

Dobór właściwych słów kluczowych to jedno z najważniejszych zadań każdego pozycjonera. Frazy kluczowe muszą pokrywać się z zapytaniem internauty. Chodzi o to, aby roboty Google, skanujące treści na danej witrynie, uznały, że dobrze odpowiada ona na konkretne pytania użytkowników. Aby uzyskać tę zgodność konieczny jest odpowiedni dobór słów kluczowych na stronie internetowej. Nie mogą to być słowa wymyślone ad hoc, lecz dobrane tak, aby przyniosły jak największe korzyści dla witryny. Korzyści te muszą być wymierne. Musimy móc określić, czy pozycjonowanie na to konkretne słowo kluczowe przyniesie nam korzyści. A także, w razie konieczności, zmodyfikować nasz wcześniejszy plan. Pomocne w tym będą narzędzia do słów kluczowych.

Błędy w doborze słów kluczowych

Oczywiście same dane liczbowe to nie wszystko – trzeba jeszcze umieć je interpretować oraz selekcjonować według tego, co jest najbardziej przydatne w kontekście pozycjonowania stron internetowych. Ponadto nawet mając dobrze zaplanowane frazy należy jeszcze wiedzieć, jak je umieszczać. W działaniach optymalizujących treści o błędy nie trudno, zwłaszcza kiedy jest się osobą początkującą.

Za dużo słów kluczowych

Wiele osób na początku swojej drogi sądzi, że dobór słów kluczowych polega na nawciskaniu możliwie jak największej ilości fraz w tekstach SEO, a pozycja w SERP sama podskoczy do TOP1. To niestety nie jest (już) takie proste. Od kilku lat algorytm Google karze witryny, które nadużywają słów kluczowych. Dla robotów jest jasne, że strona ta chce się sztucznie wybić do topowych pozycji, nie dbając o jakość treści czy poprawną optymalizację. Zbytnie nasycenie słowami kluczowymi to prosta droga do spadków, ale ich poprawne stosowanie – do TOP3 w Google.

Nieadekwatne słowa kluczowe

Wspomniałam już wyżej, że frazy kluczowe muszą odpowiadać na zapytania użytkowników. Drugi koniec tego kija jest taki, że muszą być zgodnie również z treścią, w której występują. Należy więc tworzyć teksty znaczeniowo spójne. Jeśli o tym zapomnimy to albo zyskamy odbiorców niezainteresowanych tematem (błędny dobór słów), ale po prostu tych czytelników wkurzymy. A zupełnie nie o to chodzi.

Zapominanie o słowach priorytetowych

Czasami, jak już zbierzemy sobie pokaźną grupkę słów kluczowych i zrobimy plan, to od razu chcemy je wrzucać wszystkie do treści. Błąd! Odpowiednie pozycjonowanie stron internetowych w oparciu o słowa kluczowe zawsze zakłada ustalenie priorytetów. Skupmy się wiec na słowach, które naprawdę będą przydatne. W przypadku sklepów internetowych to np. pozycjonowanie long tail, czyli tak zwany długi ogon. W przypadku większości stron – frazy powinny być ściśle powiązane z branżą czy rodzajem usług.

Jak dobierać słowa kluczowe w pozycjonowaniu stron?

Genialne w swej prostocie. Inspiracji do doboru odpowiednich słów kluczowych możecie szukać m.in. w podpowiedziach Google, bezpośrednio w wyszukiwarce.

Dobór słów kluczowych, aby przynosił korzyści, musi być dokonywany zgodnie z pewnymi prawidłami. Frazy należy dobierać zgodnie z rodzajem działalności, którą prowadzimy. Istotne jest także określenie, czy chcemy pozycjonować się globalnie czy może bardziej interesuje nas pozycjonowanie lokalnie. Nie mniej ważna jest umiejętność korzystania z narzędzi do słów kluczowych oraz planera słów kluczowych. Warto także postawić na proste rozwiązania i korzystać z podpowiedzi samego Google. Ponadto należy unikać stosowanie niegramatycznych lub sztucznych zbitek słów kluczowych, a w zamian wybierać frazy bardziej naturalne, ale precyzyjne. Przydatna jest także analiza konkurencji w SEO, która pozwala podejrzeć na jakie słowa kluczowe pozycjonują się konkurencyjne firmy.

Słowa kluczowe narzędzia– w czym są pomocne?

Tu dochodzimy do clue tego poradnika, czyli narzędzi do wyszukiwania słów kluczowych. Są to specjalne programy, które pomagają podejść do kwestii fraz w sposób bardziej przemyślany i strategiczny. Podsuwają także pomysły na najlepsze frazy kluczowe, czyli propozycje słów kluczowych. Narzędzia typu planer słów kluczowych mają szerokie zastosowanie w pozycjonowaniu stron internetowych. Przydatne są nie tylko zaawansowanym pozycjonerom, ale także osobom, które chcą pozycjonować na własny użytek (np. prowadzą bloga lub stronę wizytówkową). Narzędzia do słów kluczowych pozwolą Wam sprawdzić:

  • Średnią liczbę wyszukiwań danej frazy w wyszukiwarce (np. miesięczną, roczną),
  • Konkurencję dla danej frazy kluczowej,
  • Średnią pozycję danego słowa/grupy słów w organicznych wynikach wyszukiwania.

Słowa kluczowe: narzędzia Google do wyszukiwania fraz

Planer słów kluczowych Google/Google Keyword Planer

Narzędzie o nazwie Planer słów kluczowych Google pokazuje m.in. średnią miesięczną liczbę wyszukiwań danej frazy, a poza analizą wpisanych przez nas haseł podpowiada także własne słowa kluczowe.

Planer słów kluczowych Google dostępny jest po zarejestrowaniu konta w usłudze Google AdWords. Aby móc korzystać z keyword planera trzeba rozpocząć przynajmniej jedną kampanię. Narzędzie znajdziesz w górnym panelu w zakładce Narzędzia -> Planowanie -> Planer słów kluczowych -> Znajdź nowe słowa kluczowe. Następnie po przecinku wpisujesz interesujące Cię frazy i zatwierdzasz. Wyświetla Ci się lista ze słowami, które wpisałeś oraz propozycje od Google. Znajdziesz tu informacje na temat m.in. średniej miesięcznej liczby wyszukiwań, konkurencji czy średniej pozycji w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Nad tabelką masz możliwość ustawić, czy interesują Cię ściśle czy luźno powiązane propozycje słów. Możesz także zmienić zakres czasowy statystyk od jednego miesiąca aż do kilku lat. Planer słów kluczowych Google to najczęściej wybierane narzędzie w Polsce.

Google Search Console – wyszukiwanie słów kluczowych

słowa kluczowe narzędzia google search console
Google Search Console można wykorzystać także jako darmowe narzędzie do słów kluczowych. Pozwala podejrzeć frazy, na które nasza domena jest widoczna w Google. Także takie, o których nie mieliśmy pojęcia, że dla nas rankują

Choć Google Search Console to narzędzie służące do optymalizacji strony i wyłapywaniu błędów, to jednak ma jedną ciekawą funkcję. Nie jest to narzędzia, z pomocą którego możemy wybrać słowa kluczowe, ale pozwala sprawdzić, na jakie frazy nasza domena wyświetla się w Google. Zobaczymy tu także dane takie jak kliknięcia oraz wyświetlenia witryny na konkretne słowa kluczowe.

Trzeba wejść w Panel administracyjny -> Skuteczność  -> Zapytania. Zobaczysz listę fraz z funkcją wyszukiwania oraz możliwością filtrowania danych według np. wskaźnika CTR czy pozycji w wynikach wyszukiwania. W przypadku doboru słów kluczowych z pomocą Google Search Console należy jednak pamiętać, że Google pokazuje do 999 słów. Jeśli witryna jest duża, to na pewno rankuje na większą ilość fraz. Niestety żeby je zobaczyć trzeba mieć wiedzę programistyczną i użyć API. Osoby, które nie mają takiej wiedzy ani czasu żeby się w to bawić, a chcą zobaczyć wszystkie słowa (w tysiącach), na które ich serwis jest widoczny mogą wykorzystać narzędzia marketingowe do optymalizacji treści, takie jak Sitemeans. Tu limit wynosi aż 25 000 słów i właśnie tyle narzędzie Wam pokaże.

Google Search Console – wyszukiwanie słów kluczowych

Ciekawą rzeczą w Google Search Console jest to, możemy zobaczyć słowa, o których nie mieliśmy pojęcia, że dla nas rankują. Na przykład słowa z dalszych pozycji 87, 96, 68 itd. Dzięki temu wiemy, że mimo iż na stronie słowo X występuje dosłownie dwa razy, to już daje nam widoczność w Google np. na 80. pozycji. Jeśli podstrona zwierająca to słowo zostanie przez nas rozbudowana o dodatkowe treści, a tę frazę powtórzymy kilka razy, mamy niemal pewność, że nasza pozycja w wynikach wyszukiwania wzrośnie.

Google Trends – duży potencjał w real time marketingu

Słowa kluczowe – narzędzia typu Google Trends są darmowe i pozwalają błyskawicznie pozyskać podstawowe informacje na temat najpopularniejszych haseł wyszukiwania.

Kolejne darmowe narzędzie do słów kluczowych ze stajni Google, które może być pomocne w doborze słów kluczowych to Google Trends. Ponieważ działa w czasie rzeczywistym, umożliwia szybkie sprawdzenie jakie hasła są najbardziej popularne już teraz.

Nie jest to typowe narzędzie SEO, ale jego umiejętne wykorzystanie może przynieść naprawdę sporo przydatnych informacji. Szczególnie w kontekście marketingu real-time czy dla blogerów. Sprawdzisz tu jaka jest popularność danej frazy w konkretnym kraju, a nawet konkretnym województwie. Zobaczysz wykres prezentujący dynamikę popularności danego słowa kluczowego w ujęciu czasowym (nawet do kilkunastu lat wstecz!).Ponadto możesz tu zobaczyć popularność danego hasła nie tylko w samej wyszukiwarce Google, ale także w wyszukiwarce grafiki, na YouTube czy na platformie zakupowej. Trendy Google pozwalają szybko ustalić co jest na topie, a my możemy kuć żelazo póki gorące.

google trends i słowa kluczowe narzędzia
Google Trends pozwala sprawdzić ogólną popularność danej frazy oraz fraz podobnych, które możemy wykorzystać jako potrzebne nam słowa kluczowe.

Narzędzie Sitemeans

Poza narzędziami Google chcę także przedstawić możliwości narzędzia Sitemeans https://sitemeans.com/. Jest to kompleksowe narzędzie pozwalające nie tylko na dobór słów kluczowych, ale również na monitoring fraz, analizę konkurencji w SEO, audyt strony oraz sprawdzanie widoczności na konkretne frazy w Google. Narzędzie Sitemeans jest stale rozwijane i zyskuje nowe funkcje. Jedną z ostatnich jest sprawdzanie domeny konkurencji. Tutaj wystarczy wpisać adres domeny danego sklepu czy strony aby zobaczyć na ile słów jest obecna w Google, ile słów ma w TOP10 w Google oraz, co najważniejsze, na jakie konkretnie frazy jest widoczna. To łatwy sposób aby zainspirować się w kontekście doboru słów kluczowych dla naszych potrzeb.

Wyszukiwanie słów kluczowych w Sitemeans – jak to działa?

Posiadając konto w Sitemeans masz rozbudowane możliwości sprawdzenia jakie dokładnie frazy kluczowe posiadają sklepy i strony, które są w TOP w Google. Dokładnie działa to tak:

Krok 1

Załóżmy, że jesteś producentem farb do wnętrz. Wpisz w Google frazę, na którą wydaje Ci się, że jest duża konkurencja, np. farby lateksowe. Zobacz, która firma wyświetla się jako pierwsza w wynikach organicznych (mi wychodzi Śnieżka). Teraz wejdź do Sitemeans –> wybierz swój projekt -> wejdź w Analiza konkurencja -> kliknij Sprawdź domenę konkurencji -> Wklej adres domeny firmy Śnieżka.

Krok 2

Po chwili Sitemeans wyświetli Ci stronę z danymi (Zdj. 1). Na samej górze zobaczysz informacje ogólne, takie jak liczba wszystkich słów, na które Śnieżka jest widoczna w Google (8,453), liczbą słów w pozycjach TOP10 (1,428), TOP50 (5,462) oraz potencjał słów kluczowych. Poniżej jest wykres słupkowy przedstawiający rozkład liczby fraz strony Śnieżki na poszczególnych pozycjach.

słowa kluczowe narzędzia : sitemeans
Zdj. 1. Słowa kluczowe narzędzia. Widoczność strony firmy Śnieżka ze względu na ilość fraz w Google oraz rozkład słów kluczowych na poszczególnych pozycjach (screen z narzędzia Sitemans).

Poniżej wykresu masz okno z adresami url (czyli różnymi podstronami strony Śnieżka) wraz z liczbą słów kluczowych, na które dana podstrona jest widoczna (Zdj. 2). Masz tutaj dwie kolumny: Pozycje fraz według URL oraz Pozycje fraz według tytułu. Masz też dwa paski wyszukiwania. Wpisz sobie w kolumnie pozycje fraz według url kawałek frazy np. „lateks”. Okienko pokazuje Ci teraz wszystkie podstrony wraz z adresem url zawierającym słówko lateks. Ja widzę u siebie 4 podstrony. Kliknęłam sobie w jeden z url i na dole pojawiły mi się frazy, na które ta konkretna podstrona Śnieżki jest widoczna w wyszukiwarce. Jak teraz wykorzystać te dane? To proste. Są to frazy, które powinieneś poumieszczać w treściach na swojej domenie, aby konkurować o wyższe pozycje na te konkretne słowa kluczowe (czyli farby lateksowe).


Zdj. 2. Adresy url konkretnych podstron domeny firmy Śnieżka widoczne w Google wraz z liczną fraz, na które dana podstrona rankuje.

Krok 4

Dane we wspomnianej tabeli możesz także wykorzystać w nieco inny sposób, aby przygotować słowa kluczowe dla swojej domeny. Masz to na żywca frazy, które możesz wykorzystać na własny użytek. Masz podane konkretne tytuły podstron/wpisów blogowych oraz adresy url. Jeśli np. Śnieżka widoczna jest aż na 20 fraz związanych ze słowem „grzyb” to warto, abyś opublikował na swojej stronie poradnik dotyczący usuwania grzyba ze ściany i poumieszczał w nim słowa kluczowe, które wyświetlił Sitemeans. Czyli jeśli konkurencja publikuje wpisy poradnikowe o X,Y,Z to możesz takie same wpisy tworzyć u siebie, aby rankować na te same słowa.

Krok 5

Analiza widoczności konkurencji w narzędziu Sitemeans to ponadto głęboka baza inspiracji przy doborze słów kluczowych w pozycjonowaniu, nie tylko z wykorzystaniem url. Odśwież stronę i wróć do początkowego widoku analizy widoczności dla strony Śnieżki. Zjedź do listy fraz. Po prawej stronie listy masz pięć kolumn (podświetlenie na jasnoczerwono), które są jednocześnie filtrami. Frazy, na które widoczna jest Śnieżka w Google możesz sobie pogrupować np. według Konkurencji czy Liczby wyszukań.

Zdj. 3. Ułożenie fraz kluczowych, na które strona Śnieżki widoczna jest w Google ze względu na liczbę wyszukań od najbardziej popularnych do najmniej.

Kliknij sobie „Liczba wyszukań” tak, aby frazy wyświetlały się od najbardziej popularnych do najmniej. Zobaczysz teraz, które słowa kluczowe mają największy potencjał. Mi pokazuje się np. farba akrylowa, malowanie, farby, malowanie ścian, farby do ścian itd. To jest ważna informacja dla Ciebie – jeśli oferujesz w swoim sklepie te właśnie produkty to masz czarno na białym, jakie słowa kluczowe muszą znaleźć się w treściach, nagłówkach i metadanych na Twojej stronie. Frazy możesz przefiltrować także według konkurencji i zacząć pozycjonowanie od słów kluczowych, które mają najmniejszą konkurencję.

Zdj. 4. Ułożenie fraz kluczowych, na które strona Śnieżki widoczna jest w Google ze względu na konkurencję.

Takich funkcji, jakie oferuje Sitemeans próżno szukać w darmowych i ogólnodostępnych narzędziach do wyszukiwania słów kluczowych. Co ważne, Sitemeans jest narzędziem polskim z pełną obsługą techniczną i oferuje kilka pakietów do wyboru. Pierwsze dwa tygodnie można korzystać z Sitemeans za darmo w formie testowej i wykorzystać do kompleksowej analityki pozycjonowania stron internetowych.

Słowa kluczowe narzędzia: Podsumowanie

Wyszukiwanie słów kluczowych nie jest ani tak proste jak się wydaje, ani tak trudne. To jedna z tych rzeczy w pozycjonowaniu stron www, które można sprawdzić, zaplanować oraz analizować postępy. Dobór słów kluczowych najlepiej jest przeprowadzić z pomocą dobrego narzędzia. W tym celu możecie wykorzystać zarówno darmowe narzędzia Google (np. Google Search Console, Keyword Planer, Google Trends), jak i profesjonalne narzędzia SEO o rozbudowuj analityce dające więcej możliwości wyszukiwania fraz kluczowych (np. Sitemeans). Niezależnie od tego, co wybierzecie, musicie skupić się na umiejętności interpretacji danych. Umiejętne wyciągniecie informacji i przygotowanie planu zgodnie z tym to klucz do sukcesu w każdym aspekcie pozycjonowania, także jeśli chodzi o dobór słów kluczowych na stronie. Powodzenia!

Oceń
(0/5)

Udostępnij:
Formularz kontaktowy

Paulina Najda

Telefon: +48 535 901 662

E-mail: p.najda@pozycjonusz.pl

    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Kontakt dla klientów
    contact-person
    Paulina Najda
    Key Account Manager
    Formularz kontaktowy