Toksyczne linki zwrotne to hiperłącza, które kierując do danej domeny mogą negatywnie wpływać na jej ranking. W praktyce oznacza to, że po pozyskaniu takiego backlinku, pozycje linkowanej podstrony spadają. W takiej sytuacji link z danej domeny czy też jej podstrony, określić można jako toksyczny.

W branży SEO istnieje wiele definicji toksycznych linków oraz zdań na temat tego jakie linki są toksyczne oraz czy takie linki faktycznie oddziaływują negatywnie na linkowaną domenę.

Oficjalne stanowisko Google w tej kwestii jest takie, że algorytm jest na tyle zaawansowany, że z powodzeniem rozpoznaje i ignoruje linki o złej lub słabej reputacji. Docelowo linki o złej reputacji nie powinny więc wpływać na ranking linkowanej domeny.

Czy toksyczne linki faktycznie istnieją i działają negatywnie?

Bardzo rzadko, ale TAK – istnieją.

Liczne testy przeprowadzane przez moich kolegów z branży SEO oraz moje własne doświadczenia wskazują, że algorytm Google nie zawsze działa idealnie. W niektórych przypadkach, pozyskanie linku pozycjonującego z “toksycznego miejsca”, może faktycznie spowodować spadek podstrony na linkowane słowo kluczowe czy słów kluczowych, które są do niej przypisane. Co ciekawe, link z toksycznego miejsca, nie zawsze jest toksyczny dla wszystkich domen – odpowiednio mocna domena może się mu “oprzeć”, podczas gdy słabsza “oberwie”.

Z uwagi na to, konieczne jest obserwowanie pozycji słów kluczowych podstron, które linkujemy – szczególnie jeśli robimy to miejsc o wątpliwej reputacji. Od czasu do czasu, warto jest przejrzeć profil linków swojej domeny i sprawdzić czy ktoś takich linków nam nie pozyskał ;).

Skąd można pozyskać toksyczne linki?

Toksyczne linki sklasyfikowane mogą być według wielu parametrów. Poniżej prezentuje najpopularniejsze typy podstron, z których możliwe pozyskanie jest toksycznego linku:

  • linki ze stron o tematyce porno / hazardu;
  • linki ze stron tworzonych pod spam (kopie treści, duże ilości linków wychodzących, słabej jakości zaplecza SEO);
  • linki z rotacyjnych i statycznych systemów SWL (linki niespójne z treścią, linki site-wide, w stopkach itd);
  • linki ze stron z aktywnymi karami i filtrami od Google;
  • linki ze stron po włamaniach (spam).

Oczywiście nie jest to tak, że 100% linków z tych miejsc to linki toksyczne. Linki z tych miejsc potrafią również “kopać”, musimy pamiętać, że toksyczne linki to rzadkie zjawisko – ale występujące w SEO :).

Co robić z toksycznymi linkami?

Jeśli w profilu linków naszej domeny znajdują się backlinki o niskiej jakości lub linki z podejrzanych o toksyczność miejsc, możemy rozważyć ich usunięcie (jeśli mamy dostęp do tych miejsc). W innym wypadku sugeruję po prostu zrzeknąć się tych linków w narzędziu Disavow Tool.

Oczywiście u podstaw założeń kampanii SEO powinno leżeć pozyskiwanie wartościowych linków z dobrych, mocnych i sprawdzonych miejsc.

Jak znaleźć toksyczne linki z Majestic?

Źródła linków o wątpliwej jakości i tematyce znaleźć możecie oczywiście z pomocą Majestic.

Anchor text = exact match

Analizę profilu linków rozpocząć można od przejrzenia linków, które kierują na konkretne słowo kluczowe, np. “pozycjonowanie”. Zrobicie to w zakładce “Anchor Text”:

https://majestic.com/reports/site-explorer/anchor-text?q=devagroup.pl&oq=devagroup.pl&IndexDataSource=F

W oparciu o taką analizę, będzie w stanie wyselekcjonować podejrzane domeny, np. te w obcych językach czy o niskich parametrach jak TF. W oparciu o takie dane będziecie mogli wytypować domeny, z których linki powinny zniknąć lub których należy się zrzec.

“Wrażliwe” kategorie

Oprócz powyższego, warto wykorzystać zakładkę “Topics”, która pozwoli Wam na wygodne wyfiltrowanie linków np. z przypisaną kategorią “Adult”.

Linki tego typu w większości przypadków będą linkami, których z całą pewnością nie chcemy w naszym profilu, które ponownie należy usunąć lub się ich zrzec:

https://majestic.com/reports/site-explorer/topics?topic_filter=Adult&q=devagroup.pl&sort_by=Topic&sort_order=Asc&IndexDataSource=F

Domeny z niskim TF

Ostatnim krokiem, na który warto się zdecydować to przegląd linków z domen o niskim TF, np. <10.

Najlepiej zrobić to z wykorzystaniem zakładki “Ref Domains”:

https://majestic.com/reports/site-explorer/referring-domains?q=devagroup.pl&oq=devagroup.pl&IndexDataSource=F#key

Jak podejść do usuwania / zrzekania się linków?

Sytuacja odnośnie toksyczności danego miejsca jest jasna, w przypadku gdy pozyskamy link i spowoduje on spadek pozycji, zamiast wzrostu.

Bazując jednak na analizie profilu linków, który “żyje” już jakiś okres czasu, możecie zapytać skąd mam wiedzieć czy dany link jest toksyczny? Skąd mam wiedzieć czy się go zrzec? Skąd mam wiedzieć czy zrzeknięcie dało jakiś efekt i czy jednak mi nie zaszkodziło?

W ocenie toksyczności danego miejsca pomocne będą dane z narzędzia Majestic (TF, CF, profil linków domen) oraz ocena domeny wynikająca z doświadczenia seowca. W oparciu o dane z narzędzia powinniście być wstanie określić czy dana domena jest wartościowa czy nie. Niezastąpiona będzie też ludzka ocena danej domeny, jego budowy, wyglądu i struktury.

W większości przypadków, jeśli serwis wzbudza wątpliwości co do jego jakości, linki z niego i tak najczęściej nie dają nic pozytywnego. Oczywiście nie należy pozbywać się linków z wszystkim domen, które są słabe – a tylko z tych, które noszą ewidentne znamiona spamu i serwisów o niskiej jakości.

W przypadku usuwania czy zrzekania się takich linków, najlepiej jest robić to stopniowo. Dobrym rozwiązaniem jest stopniowe usuwanie bądź zrzekanie się linków pojedynczych domeny czy pojedynczych backlinków. Przy tej czynności warto dodatkowo monitorować konkrente słowa kluczowe i widoczność podstron. Takie podejście pozwoli Wam na analizowanie sytuacji oraz wpływu linków na pozycje i widoczność waszej domeny. Dzięki czemu, w oparciu o dane, które zbierzecie będzie w stanie wyciągać bardziej konkretne i właściwe wnioski ;).

THANK YOU!
If you have any questions in the meantime, please contact help@majestic.com
You have successfully registered for a Majestic Demo. A Customer Advisor will contact you shortly to schedule a suitable time to connect.