Kryptowaluty to zdecentralizowana waluta, która wykorzystuje kryptografię do zabezpieczania transakcji i kontrolowania tworzenia nowych jednostek. Do ich przechowywania służą portfele. Chcąc inwestować, warto wiedzieć jaki portfel do kryptowalut wybrać oraz jakie są ich rodzaje.

Co to jest portfel kryptowalut i do czego służy?

Portfel kryptowalut to: urządzenie, fizyczny nośnik, program lub usługa, których zadaniem jest przechowywania kluczy prywatnych do transakcji kryptowalutowych. Dzięki nim możliwy jest dostęp do posiadanych zasobów, a także wykonywania operacji. Utrata kluczy jest równoznaczna z stratą zgromadzonych kryptowalut.

Dzięki portfelom do kryptowalut, które zintegrowane są z kantorem walut kryptogaficznych, jak np. https://portfelbitcoin.pl, można także dokonywać wymiany np. Bitcoina na inne waluty. Wiele z nich posiada także funkcję szyfrowania lub podpisywania informacji. Dodatkowymi opcjami, które bardzo często stanowią rozwiązanie dla bardziej zaawansowanych użytkowników giełd kryptowalut, są możliwości stakingu czy nagrody tradingowe.

Rodzaje portfeli kryptowalut

Portfele kryptowalut nie są jednorodnym produktem, dlatego można podzielić je według zróżnicowanych kryteriów. Jako pierwszy na tapetę weźmy najczęściej stosowany podział, czyli na portfele zimne – niepodłączone do internetu oraz gorące, które znajdują się w sieci.

Dodatkowo portfele zimne dzieli się na papierowe (kartki papieru z zapisanymi kodami) oraz sprzętowe, które wyglądem mogą przypominać pendrive. Portfele gorące dzieli się na aplikacje (działają podobnie jak mobilna bankowość) oraz webowe dostępne w przeglądarce internetowej.

Wybór rodzaju portfela do kryptowalut to jeden z najważniejszych czynników, branych pod uwagę przez inwestorów. Należy podkreślić, że w większości przypadków portfele zimne są bezpieczniejsze niż gorące, dlatego ich wybór zalecany jest w szczególności osobom, które dysponują sporą ilością kryptowalut.

Jak wybrać najlepszy portfel BTC? Na co zwrócić uwagę?

Wybór typu portfela to nie jedyny z wyborów, które należy dokonać podczas poszukiwania miejsca do przechowania kluczy prywatnych. Istnieje szereg innych istotnych aspektów. Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy zweryfikować funkcje szyfrowania i bezpieczeństwa. Składają się na nie m.in. uwierzytelnianie dwuskładnikowe oraz sposób zarządzania kluczami publicznymi i prywatnymi. Ponadto niezwykle istotny jest wygląd interfejsu, który w znaczący sposób wpływa na łatwość użytkowania danego portfela. W kwestiach technicznych ważne jest sprawdzenie wysokości opłat transakcyjnych, jak i gamy obsługiwanych rodzajów kryptowalut.

Dobrze jest wybrać rozwiązanie ze wsparciem technicznym, które pomoże w rozwiązywaniu ewentualnych kłopotów z działaniem portfela, jak i ciągle rozwijające się – stałe aktualizacje pozwalają nie tylko na rozwój bezpieczeństwa, ale i poprawę UX. Warto także przypomnieć, że na rynku znaleźć można nie tylko portfele z dostępem do najbardziej podstawowych funkcji, ale także bardziej rozbudowane opcje, na które także warto zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru spośród dostępnych rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *